+90 0212 438 42 06

VOC Ölçümü Çeşitleri13.11.2018

VOC ölçümleri 2 ye ayrılır.
1.İç Ortam VOC ölçümleri (İSG Mevzuatı gereği)
2.Bacada ve çevrede VOC ölçümü (Çevre Mevzuatı gereği)

Bacada VOC ölçümleri Sanayiden Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğine göre Bacadan yapılmak zorundadır. İç ve dış ortam voc ölçümü ise ortamda cihazla yapılır.

Eğer dış ortama (bacadan) bir VOC çıkışı varsa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne Emisyon İzni için başvuru yapmak gerekecektir.

İç ortam ölçümleri İşçi Sağlığı iş güvenliği kapsamında yapılması gerekiyor. Ayrıca proses kaynaklı VOC ler Sanayiden Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği gereği yapılmak zorunda.Yasal limitler yönetmelik ekinde var.

Ortam ölçümlerindeki yasal limitler hem kimyasal maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmelik ve hem de Patlayıcı Ortam Tehlikelerinden Çalışanların korunması hakkında yönetmelik kapsamına göre yapılıyor

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Kaygan Zemin Uyarı Levhası
    İşaret levhaları olarak geçen Kaygan Zemin Levhası ıslak ve kaymaya müsait ortamlarda çalışanları ve diğer kişileri koruma amacı ile kullanılmaktadır.
  • Tarım Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği Görev ve Sorumlulukları
    Tarım Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği Görev ve Sorumlulukları ile ilgili merak edilen bir çok bilgi ve detaylı içeriğe TAKSİM OSGB firmamız aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
  • Yüksekte Çalışma Nedir
    Düşüldüğünde yaralanılan her nokta "Yüksekte Çalışma"dır. Yüksekte çalışma eğitimi için hemen arayın 0212 855 58 98 Taksim Danışmanlık Hizmetleri
Firmamız T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir.