Tarımda Ergonomik Riskler ve Elle Çalışma23.7.2019

Tarımda Ergonomik Riskler Hakkında merak edilen tüm bilgiler için Taksim Osgb firmamızın blog sayfasında yer alan içeriğimizi rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

Ergonomi; yapılan işin çalışana göre uyumlaştırma sürecidir. Tarım çalışanlarının gerçekleştirmesi gereken çoğu hareket ergonomik riskler içerir: Diz çökme, çömelme, kaldırma, bükme, burulma ve ağır maddeleri taşıma vb. Bu hareketlerin tekrarlanması, kas iskelet sistemi rahatsızlığı riskini önemli ölçüde artırmaktadır.

Tarım sektöründe en çok kas iskelet sistemi rahatsızlığına neden olan işler:
* Elle çalışma işleri
* Ayakta çalışma gerektiren işler
* El aletlerinin kullanımı 
* Kaldırma işi
* Eğilme gerektiren işler

Elle Çalışma İşleri  

- Çalışma masasında raflarda bulunan aletleri çalışanın omuz hizasının üstüne koymaktan kaçının.

- Çalışma masası üzerinde kullanılan malzemeler, çalışanın rahatlıkla uzanabileceği uygun uzaklıkta olmalıdır. Ayakta ve oturarak çalışanların (bant ya da konveyör üzerinde çalışmalarda) işe daha yakın çalışmalarını sağlamak için çalışılan yüzeyin altının boş bırakılması gerekir. Çalışma masasının altının boş olması gibi.

- Ayakta çalışmayı gerektiren işlerde çalışanların yorgunluğunu azaltmak için ergonomik paspas kullanın. 

- Ayakta çalışmalarda, çalışana uygun tezgah yüksekliği ayarlanmalıdır.

Toplama veya ayıklama (sebze fidesi üretim tesislerinde fide boylama amacıyla kısa fidelerin ayıklanması, tarladan yabancı otların ayıklanması, tarladan ürünün hasat edilmesi, bant ya da konveyörden geçen ürünlerde ayıklama vb.) gibi sürekli tekrar içeren hareketlerden kaynaklı riskleri önlemek için daha az tekrarlı hareket içeren alternatif başka işlerde çalışılabilir.

İş sağlığı ve güvenliği alanında merak edilen tüm bilgiler için hemen bize ulaşın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Risk Nedir Risk Analizi Neden Gereklidir
    Risk, tehlikenin, yani potansiyel zararın, olma ihtimali ve sonucuna (şiddetine) göre belirlenmiş değeridir. Yani, tehlikeye ait ihtimal ve şiddetin bileşkesidir. Risk genel olarak bir faaliyetin içerdiği belirsizlik ve zarar olasılığıdır.
  • Mesleki Eğitimin Zorunluluğu Nedir
    3308 Mesleki Eğitim Kanunu hükümleri saklı kalmak kaydıyla 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 17nci maddesi kapsamında mesleki eğitim alma zorunluluğu aranmaz.
  • Toz Ölçümü Maruziyet Sınır Değerleri Tablosu
    Toz Ölçümü Maruziyet Sınır Değerleri Tablosunu sitemizden rahatlıkla inceleyebilir ve merak ettikleriniz için bizlere ulaşabilirsiniz.
Firmamız T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir.