Tarım Sektöründe Ölümlü İş Kazalarının Sebepleri05.07.2019

Tarım faaliyetleri ve sektöründe gerçekleşmiş olan ölümlü iş kazaları arasında temel sebeplerinin belirlenmesi amacı güdülerek 2013 ila 2017 yıllarının arasında yaşanmış olan ölümlü iş kazalarına ilişkin sosyal güvenlik kurumuna yapılmış olan kaza bildirimleri incelenmiş ve ölümlü sonuçlara neden olmuş olan kazaların sebepleri ve yüzdelik oranları sizlerle paylaşılmıştır.

İş kazaları genelde çalışılan ortamlarda, çalışanlarının yöneticilerinin hatalarından, yönetim sorunlarından, zamanlaması doğru olmayan ve yeteri kadar yapılmayan bakımlardan, insan hatalarından, insan faktörlerinin gözardı edilmesinden, çalışanlara personele yeterli kadar uygun eğitimin verilmemesinden, denetimin eksik ve yanlış yapılmasından veyahut bunların birkaçının yahut tamamından birinin ile etkileşmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Fakat iş kazası oluşmasına engel olan neden ise etkenlerin tümü temel iki etkene indirgenebilmektedir. İşyerlerindeki güvensiz durumlar ile çalışanların yaptığı güvensiz davranışlardır.

Tarım sektöründe oluşan ölümle sonuçlanan iş kazaları belirtilen yıllar arasında TRAFİK KAZASI sebebi ile %32´lik bir orana sahiptir. Bunu %13´lük oranlarla 2 sebep takip etmektedir. Bu sebepler SAĞLIK SORUNLARI ve İŞ MAKİNESİ ( TRAKTÖR, FORKLİFT VB.. ) takip etmektedir. Bir sonraki yüzdelik oran ise %10 ile DÜŞME sebebidir. Tarım kazalarının sonucunda ölümle karşılaşılan sebepler arasında DÜŞME %10, İŞ EKİPMANI %6, ELEKTRİK %4 ve ZEHİRLENME %2 ile oran değerleri alınmıştır. %20´lik bir diğer ve son sebepde DİĞER OLAĞAN DIŞI SEBEPLERİ kapsamaktadır.

Sizde iş güvenliği konusunda firmanızı, çalışanlarınızı ve tarım sektöründe hizmet veren herkesi bilgilendirmelisiniz.

Bu alanda en iyi hizmeti ve desteği firmamızı arayarak edinebilirsiniz.

Taksim OSGB bulunduğunuz ilde uzman kadrosu ve eğitmen ekibi ile sizlere en iyi hizmetleri ulaştırabilmrketedir. Detaylı bilgi almak, aklınıza takılan soruların yanıtlarını öğrenmek isterseniz hemen firmamıza web sitemizin iletişim sayfasında yer alan numaralardan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • İSG KANUNU MADDE 29 Güvenlik raporu veya büyük kaza önleme politika belgesi düzenleme ceza
    Güvenlik raporu veya büyük kaza önleme politika belgesi düzenleme cezası Büyük kaza önleme politika belgesini hazırlamamak.
  • Tozla Mücadele Yönetmeliği 2
    İş Hijyeni Ölçüm, Test ve Analizi Yapan Laboratuvarlar Hakkında Yönetmelik hükümleri saklı kalmak kaydıyla 14/9/1990 tarihli ve 20635 sayılı Resmî Gazete?de yayımlanan Maden ve Taşocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Tozla Mücadeleyle İlgili Yönetme
  • Tozla Mücadele Yönetmeliği
    Bu Tebliğin amacı; pnömokonyoz yönünden değerlendirme yapacak okuyucuların eğitimleri, sayısı, okuyucuların pnömokonyoz değerlendirmedeki süreçleri ve buna bağlı işveren yükümlülükleri ile pnömokonyoz yönünden değerlendirilecek akciğer radyografileri ile
Firmamız T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir.