Tarım Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği İle İlgili Genel Bilgiler12.07.2019

Tarım Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği İle İlgili Genel Bilgiler için Taksim OSGB firmamızın web sitesinden detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Tarım faaliyetleri içerisinde sektör kendine özgü çalışma şartlarını barındırmaktadır. Sektörün ergonomik riskleri, tehlikeleri vardır. SGK´nın berilerine gere tarım sektöründe hizmet gösteren işyeri sayısı 2002 yıllında 6545 ve çalışanların sayısı da 65830´ken 2017 yılı içerisinde işyerlerinin sayısı 21239 olmuştur ve aynı zamanda çalışanların sayısı da 155619 olmuştur. Son 15 yılda işyeri sayısında oluşan bu artış oldukça büyüktür. Yüzbinde olumlu iş oranında ise ölümlü kaza oranı %16´lık azalma olmuştur.

Tarım sektöründe iş sağlığı ve güvenliğini baz aldığımızda baktığımız 2013 ve 2017 yıllarındaki SGK verilerine göre bu sektörde ölümlü iş kazalarının yaklaşık %43´ü trafik kazası, traktör ve diğer tarım makinelerinin sebep olduğu kazalardır. 2017 yılı içerisinde SGK´ya kayıtlı olan 2300 yaralanmalı kazanın analizleri yapıldığında traktörlerden veyahut diğer makinelerden kaynaklı kazalarla birlikte düşme ve ekipman kaynaklı kazalar da ilk sıralarda yer almaktadır.

Kazaların yanı sıra tarım faaliyetlerinde kullanılan tarım ilaçları da kişilere büyük tehlike ve riskler doğurmaktadır. Aşılar, haşere kontrolü, koruyucu tıbbı çözümler vs.. güvenlik kurallarına uygun olarak uygulanmalıdır. Hijyen problemleri de bu sektörde büyük bir önem arz etmekte ve kişilere tehlike ve riskler doğurmaktadır.

Tarım sektöründe olan kazaların insanların güvenliği ve sağlığını etkilemesinin yanı sıra ayrıca maddi kayıpları da beraberinde getirmektedir. 2015 yılı içerisinde Amerika´da tarım sektörü alanında meydana gelen kazaların yıl bazında oluşan maliyetleri ve tedavilerin giderleri ve aynı zamanda işgücünün kaybı da hesaplandığında 8,3 milyar dolara tekabül etmektedir. Bir traktörün deverilmesi ile oluşan kaza maliyeti 1 milyon dolar olarak hesaplanmıştır. Yine aynı araştırmayı yapan firmanın verilerine göre 1 dolarlık her iş sağlığı ve güvenliği yatırımı her işverene 4 & 6 dolar arasında kazandırmaktadır.

Sizlerde daha fazlası için, aklınıza takılan tarım faaliyetleri alanında iş sağlığı ve güvenliği sorunlarınız için hemen bizi arayın. Taksim OSGB bulunduğunuz ilde size uzman ve kaliteli eğitmenleri ile ulaşmaktadır.

Risk değerlendirmeleri, güvenlik kültürleri, çalışanlarınızın katılımları ile beraber kişisel koruyucu donanımların doğru kullanımının yanı sıra uygun ve güvenli makine seçimi de önemlidir. Sağlık gözetimi, işyeri düzen ve güvenliği, kapalı alanların yönetimi, kimyasalların entegre yönetimi ile birlikte sektörünüzde oluşacak olan iş kazaları, meslek hastalıklarının önüne büyük bir ölçüde geçebiliriz. Taksim Osgb olarak sizlere ülkenin en iyi isg hizmetlerini ulaştırırız. Bizi aramadan karar vermeyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • İş Hijyeni Nedir
    İş Hijyeni çalışma sırasında ortaya çıkan sağlığa zararlı unsurun oluşturduğu ortamın kontrolünü amaçlar. Çalışma ortamında oluşan, hastalıklara veya geri kazanılması olanaksız sağlık koşullarına veya işçinin iyilik halini kaybetmesine neden olan zararlı
  • Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği
    Bu Yönetmelik, hangi işlerin ağır ve tehlikeli işlerden sayılacağına, kadınlarla 16 yaşını doldurmuş fakat 18 yaşını bitirmemiş genç işçilerin hangi çeşit ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılabileceklerine ilişkin hükümleri belirler.
  • Meslek Hastalığı Nedir?
    Meslek hastalıkları, işyeri ortamında bulunan faktörlerin etkisi ile meydana gelen hastalıkların ortak adıdır.
Firmamız T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir.