Tarım Sektöründe Ergonomik Riskler ve Ayakta Çalıştırma26.7.2019

Tarım Sektöründe Ergonomik Riskler ve Ayakta Çalıştırma Gerektiren İşler ile ilgili bir çok bilgiye Taksim Osgb web sitesinden erişebilirsiniz.

Sağlık ve Verimlilik İçin  ERGONOMİ gereklidir.

Bir sistemin diğer elemanlarıyla insanlar arasındaki etkileşimleri anlamaya çalışan ve bütün sistem performansını ve insanın refahını optimum kılacak teori, prensip, bilgi ve yöntemleri uygulayan bilimsel bir disiplin ve uğraşıdır.


Ergonomi iş kas iskeler hastalıkları için risk oluşturmakta ve kas iskeleti sağlığı ile insan performansıyla ilişkilidir.

Başarılı Ergonomi Stratejisi Yönetici desteği 

* Çalışan katılımı
* Ergonik Planların yapılması, uygulanması, kontrolü
* Etkililik ve Süre
* Para

Ayakta Çalışmayı Gerektiren İşlerde Ergonomi

En iyi çalışma yöntemi genel olarak çalışanların oturması, ayakta durması ve yürümesi gibi farklı türlerin yer almasıyla işlerin bir arada yapılmasıdır.

Çalışmalar sırasında mümkünse oturmakta fayda var ve kesinlikle çalışırken oturmak sırt ve bacaklarınızdaki gerginlikleri azaltmaktadır.

Ayakta ve oturma işlemleri ile çalışanlar işe daha yakın çalışmalarını sağlaması amacıyla çalışan yüzeyin altının boş bırakılması kesinlikle önemlidir. Çalışma masanızın da otururken altının boş olması gibi bir durumdur.

Ayakta çalışmayı gerektiren işlerinizde çalışanlarınızın daha az yorulması ve yorgunluğunun azaltılması için daima ergonomik paspas kullanmalısınız.

Aynı şekilde ayakta çalışmalarınızda çalışanlara uygun tezgah yüksekliği mutlaka ayarlanmalıdır.

ayaktacalısma

Hafif ve ağır işlerde çalışanlar için uygun tezgah yüksekliği ve açıları görselde belirtilmiştir.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Risk Analizi Süreci
    İşyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla y
  • Kişisel Koruyucu Donanım ( KKD ) Nedir?
    Bir veya birden fazla sağlık ve güvenlik risklerine karşı korunma amacı ile kişiler tarafıdan giyilen, takılan ve taşınan cihaz, alet ve malzemelerdir.
  • ISO 17020 Kalite El Kitabı İçeriği
    ISO 17020 kapsamı; kara, deniz ve hava yolu ile nakledilen her türlü ticari malın hazırlandığı, üretildiği, paketlendiği, stoklandığı yerlerde hammadde, yarı mamul ve mamulun, nitelik, miktar ve kalite tespiti muayenelerini gerçekleştiren akredite olduğu
Firmamız T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir.