Tarım Sektöründe Ergonomik Riskler ve Ayakta Çalıştırma26.7.2019

Tarım Sektöründe Ergonomik Riskler ve Ayakta Çalıştırma Gerektiren İşler ile ilgili bir çok bilgiye Taksim Osgb web sitesinden erişebilirsiniz.

Sağlık ve Verimlilik İçin  ERGONOMİ gereklidir.

Bir sistemin diğer elemanlarıyla insanlar arasındaki etkileşimleri anlamaya çalışan ve bütün sistem performansını ve insanın refahını optimum kılacak teori, prensip, bilgi ve yöntemleri uygulayan bilimsel bir disiplin ve uğraşıdır.


Ergonomi iş kas iskeler hastalıkları için risk oluşturmakta ve kas iskeleti sağlığı ile insan performansıyla ilişkilidir.

Başarılı Ergonomi Stratejisi Yönetici desteği 

* Çalışan katılımı
* Ergonik Planların yapılması, uygulanması, kontrolü
* Etkililik ve Süre
* Para

Ayakta Çalışmayı Gerektiren İşlerde Ergonomi

En iyi çalışma yöntemi genel olarak çalışanların oturması, ayakta durması ve yürümesi gibi farklı türlerin yer almasıyla işlerin bir arada yapılmasıdır.

Çalışmalar sırasında mümkünse oturmakta fayda var ve kesinlikle çalışırken oturmak sırt ve bacaklarınızdaki gerginlikleri azaltmaktadır.

Ayakta ve oturma işlemleri ile çalışanlar işe daha yakın çalışmalarını sağlaması amacıyla çalışan yüzeyin altının boş bırakılması kesinlikle önemlidir. Çalışma masanızın da otururken altının boş olması gibi bir durumdur.

Ayakta çalışmayı gerektiren işlerinizde çalışanlarınızın daha az yorulması ve yorgunluğunun azaltılması için daima ergonomik paspas kullanmalısınız.

Aynı şekilde ayakta çalışmalarınızda çalışanlara uygun tezgah yüksekliği mutlaka ayarlanmalıdır.

ayaktacalısma

Hafif ve ağır işlerde çalışanlar için uygun tezgah yüksekliği ve açıları görselde belirtilmiştir.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • İş Güvenliği Defteri Onaylı Defter
    Bu defterler işyerinin bağlı bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri, Genel Müdürlük veya Noterce her sayfası mühürlenmek suretiyle onaylanır.
  • ADR Yönetmeliğinin Kapsamı
    (a) Uluslararası taşımacılığı yasaklanmış tehlikeli mallar; (b) Uluslararası taşınmasına izin verilmiş mallar ve bunlara ilişkin özellikle aşağıdaki alanlarla ilgili (muafiyetler dâhil) koşullar:
  • Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Nelerdir
    Acil çıkış ve ilkyardım işaretleri: Acil çıkış yolları, ilkyardım veya kurtarma ile ilgili bilgi veren işaretleri,Bilgilendirme işareti: Yasak işareti, uyarı işareti, emredici işaret, acil çıkış ve ilkyardım işaretleri dışında bilgi veren diğer işaretleri
Firmamız T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir.