+90 0212 438 42 06

Tarım Alanında Ergonomik Riskler ve Kaldırma İşi29.07.2019

Tarım Alanında Ergonomik Riskler ve Kaldırma İşi hakkında bilgiler ve eğilme gerektiren işlerle ilgili kısa bilgilendirmeleri Taksim Osgb sitemizden inceleyebilirsiniz. Ergonomi; yapılan işin çalışana göre uyumlaştırma sürecidir. Tarım çalışanlarının gerçekleştirmesi gereken çoğu hareket ergonomik riskler içerir: Diz çökme, çömelme, kaldırma, bükme, burulma ve ağır maddeleri taşıma vb. Bu hareketlerin tekrarlanması, kas iskelet sistemi rahatsızlığı riskini önemli ölçüde artırmaktadır.

Tarım sektöründe öncelikle el aletlerinin kullanımı da önemlidir. Güç gerektiren el aletleri kullanıldığında çalışanın işaret parmağıyla birlikte baş parmağının aleti iyice kavramasını sağlamalısınız. İş Sağlığı ve Güvenliği kişiler için her alanda önemlidir. Aletin prüzsüz ve kaymaz malzemelerle kaplı olduğunu bilmeli ve kontrol etmelisiniz. Aletlerin saplarını asla işiniz bittiğinde açık bırakmamalısınız. Açık kalmalarını önleyecek bir yay mekanizmasının olduğunu kontrol etmenizde fayda var.

Tarım Sektöründe Kaldırma İşinde İş Sağlığı

Kaldıracağınız nesnelerin daima bel ve omuz hizasında tutmalısınız.

Taşıma kaplarınızın tutacaklarının olmasına dikkat etmeli taşıma kaplarınızda tutma yerleri oldukça önemlidir. Tutma yerleri olmayan kablar uzun vadede size mutlak zarar verecektir. Yükünüz ne olursa olsun az veya çok kesinlikle vücudunuza yakın bir şekilde taşıma yapmalısınız.

Aynı zamanda taşımanız esnasında sizlerin kas sistemi rahatsızlığının oluşabileceğini bilmelisiniz. Ağır olarak tabir edilen yükler için transpalet veyahut yük arabası kullanmalısınız.

Son olarak size vereceğimiz en iyi önerilerden biri de kesinlikle taşıyacağınız torba ve kutu ağırlığı 25 kilogramın altında olmalıdır. Buna kendi sağlığınız için dikkat etmelisiniz.


Tarım Sektöründe Eğilme Gerektiren İşlerde İş Sağlığı

Eğilme gerektiren bir çok işten kaçınmak amacıyla kullanılan aletlerinizde uzun saplar takmanızı öneririz. Mümkün oldukça oturarak çalışmak sağlığınıza yarar sağlayacaktır.

Ancak eğilme gerektiren işleriniz zorunlu bir şekildeyse işinizde yürüme ve oturmayı da içeren ekstra kısa görevler kendinize oluşturun ve uygulayın.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Basınçlı Kaplarda İş Güvenliği Kontrolleri
    Basınçlı kapların çeşitleri, özellikleri ve periyodik kontrolleri ile ilgili başlıklardan önce basınçlı kaplarla ilgili tanımların bilinmesi gerekir. Aşağıda bu tanımlardan en yaygın kullanılanlarına yer verilmiştir.
  • Termal Konfor Ölçümü
    Çalışanın gerek zihinsel gerekse bedensel olarak tam zindelik hissetmesi için gerekli ısı, nem, hava akımı, gibi iklim şartları termal konfordur ve bu termal konfor şartlarının periyodik olarak ölçülmesi gereklidir.
  • BSCI TEMEL BİLGİLENDİRME EĞİTİMİ
    Bu eğitimin amacı, katılımcılara BSCI sosyal sorumluluk (Tedarik Kuralları) şartları baz alınarak bir sosyal sorumluluk sisteminin kurulması ve uygulanmasını gerçekleştirebilmeleri için gerekli olan bilgi ve yeteneği sağlamaktır.
Firmamız T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir.