Kişisel Koruyucu Donanım ( KKD ) Nedir?3.6.2019

Bir veya birden fazla sağlık ve güvenlik risklerine karşı korunma amacı ile kişiler tarafıdan giyilen, takılan ve taşınan cihaz, alet ve malzemelerdir.

Kişisel koruyucu donanımlar sayesinde iş yaparken güvende olursunuz. Örneğin sıcağa veyahut soğuğa karşı duyulan etkileşimler için ayakkabılar, eldivenler ve koruyucu giysilerdir.

Veyahut endüstride kullanılan güvenlik gözlükleridir. Baretlerdir. Yüksekten çalışanların düşmesini önleyici emniyet kemerleridir. Bu gibi koruyucu donaımlara, cihazlara, aletlere ve malzemelere kişisel koruyucu donanım kısaca KKD denilmektedir.

KKD ( Kişisel koruyucu donanım ) adına sağlık, güvenlik gereklilikleri ne durumda olmalıdır sorusunu da sıklıkla almaktayız. CE İşareti taşıyan tüm ürünlerde olması gerektiği gibi KKD´nin de insanların can, mal, sağlık güvenliği, çevre ve tüketicilerin korunmaları açısından olması gereken asgari güvenlik koşullarıdır.

KKD Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

İşçilerin, işde yer alan risklere karşı korunması görevi işvereni ilgilendirmektedir. Bu yükümlülükleri yerine getirmesi gereken işverendir.

KKD´nin kendisini risk yaratmadan ilgili risklerin önlenmesi, iş koşullarının incelenmesi, işte çalışan işçinin sağlığının durumu, ergonomik gereksinimleri ile birlikte kesinlikle işe uygun olmalıdır.

Belirlenen tüm riskler toplu koruma yöntemlerinde önlenemedi veya alınmış olan teknik önlemlere de rağmen istenilen düzeyde indirilemediği hallerin tamamında işçiler kişisel koruyucu donanım kullanmalıdır.

KKD ekipmanlarının tamamında CE işaretinin yer almasına dikkat etmelisiniz. CE işareti yer almayan veya güvenliğinden de şüphe edilen ekipmanlar asla ve asla kullanılmamalıdır.

İşverenler kişisel koruyucu donanımlar ve iş güvenliği eğitimlerini çalışanlarına ücretsiz olarak vermeli ve tüm işçilerinin bu eğitimlere katılmasını sağlamalıdır.  

Kişisel Koruyucu Donanımların Sınıflandırılması

KKD´lerin kategorilerinde kullanılacak malzemenin hangi risk durumunda sağlayacağı koruma baz alınmalıdır. KKD´ler koruma sağladığı risk alanlarına göre kategorilendirilmiştir.

Örneğin Kategori 0´da KKD Yönetmeliği kapsamına girmeyen kişisel koruyucu donanımlar yer almaktadır.

Kategori 1´de ise kullanıcıların kendilerinin değerlendirilebileceğ kabul edilmiş olan, tedrici olarak ortaya çıkmakta olan ve zamanında farkedilebilir düzeylerde risklere karşı koruma sağlayıcı olan kişisel koruyucu donanımlardır.

Kategori 2´ye göz attıgımızda ise kategori 1 ve kategori 2´nin dışında kalan diğer koruyucu donanımları kapsamaktadır.

Son olarak Kategori 3´de tasarımcılar tarafından ani olarak çıkabilecek tüm tehlikeleri, işçilerin zamanında fark edemeyeceği düşünülmüştür. Bu durumlarda oluşacak olan hayati tehlike sağlığa ciddi şekilde ve geri dönüşü olmayacak zararlar verebilmektedir. Bu durumlardaki karmaşık yapılardaki kullanıması gereken kişisel koruyucu donanımları içermektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • İş Kazaları Genelgesi
    Bilindiği üzere, soruşturulması gereken iş kazası ve meslek hastalığı vakalarının tespitinde uyulacak kurallar Kısa Vadeli Sigorta Kolları Uygulamaları konulu 2011/50 sayılı Genelgenin ?3.İş kazası ve meslek hastalığının soruşturulması? başlıklı kısmında
  • Inditeks Sosyal Denetimi Tedarik Kuralları
    Inditex Denetimi de diğer tüm sosyal denetimler gibi ILO Yasaları (Sözleşmeleri) ve İş Güvenliği Yönetmeliklerine göre kurulur. Eğer firmanızda çalışan iyi bir İş Güvenliği Uzmanı ve Kaliteci varsa Inditex denetiminden kolayca geçebilirsiniz. Inditex Grup
  • İstanbul Zorunlu Yangın Eğitimi Hizmetleri
    İstanbul´da Zorunlu Yangın Eğitimi Hizmetlerini en iyi eğitmenlerden en etkili biçimde öğrenmek ve en uygun fiyatlarda almak için hemen sitemizi ziyaret ediniz.
Firmamız T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir.