Kişisel Koruyucu Donanım ( KKD ) Nedir?3.6.2019

Bir veya birden fazla sağlık ve güvenlik risklerine karşı korunma amacı ile kişiler tarafıdan giyilen, takılan ve taşınan cihaz, alet ve malzemelerdir.

Kişisel koruyucu donanımlar sayesinde iş yaparken güvende olursunuz. Örneğin sıcağa veyahut soğuğa karşı duyulan etkileşimler için ayakkabılar, eldivenler ve koruyucu giysilerdir.

Veyahut endüstride kullanılan güvenlik gözlükleridir. Baretlerdir. Yüksekten çalışanların düşmesini önleyici emniyet kemerleridir. Bu gibi koruyucu donaımlara, cihazlara, aletlere ve malzemelere kişisel koruyucu donanım kısaca KKD denilmektedir.

KKD ( Kişisel koruyucu donanım ) adına sağlık, güvenlik gereklilikleri ne durumda olmalıdır sorusunu da sıklıkla almaktayız. CE İşareti taşıyan tüm ürünlerde olması gerektiği gibi KKD´nin de insanların can, mal, sağlık güvenliği, çevre ve tüketicilerin korunmaları açısından olması gereken asgari güvenlik koşullarıdır.

KKD Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

İşçilerin, işde yer alan risklere karşı korunması görevi işvereni ilgilendirmektedir. Bu yükümlülükleri yerine getirmesi gereken işverendir.

KKD´nin kendisini risk yaratmadan ilgili risklerin önlenmesi, iş koşullarının incelenmesi, işte çalışan işçinin sağlığının durumu, ergonomik gereksinimleri ile birlikte kesinlikle işe uygun olmalıdır.

Belirlenen tüm riskler toplu koruma yöntemlerinde önlenemedi veya alınmış olan teknik önlemlere de rağmen istenilen düzeyde indirilemediği hallerin tamamında işçiler kişisel koruyucu donanım kullanmalıdır.

KKD ekipmanlarının tamamında CE işaretinin yer almasına dikkat etmelisiniz. CE işareti yer almayan veya güvenliğinden de şüphe edilen ekipmanlar asla ve asla kullanılmamalıdır.

İşverenler kişisel koruyucu donanımlar ve iş güvenliği eğitimlerini çalışanlarına ücretsiz olarak vermeli ve tüm işçilerinin bu eğitimlere katılmasını sağlamalıdır.  

Kişisel Koruyucu Donanımların Sınıflandırılması

KKD´lerin kategorilerinde kullanılacak malzemenin hangi risk durumunda sağlayacağı koruma baz alınmalıdır. KKD´ler koruma sağladığı risk alanlarına göre kategorilendirilmiştir.

Örneğin Kategori 0´da KKD Yönetmeliği kapsamına girmeyen kişisel koruyucu donanımlar yer almaktadır.

Kategori 1´de ise kullanıcıların kendilerinin değerlendirilebileceğ kabul edilmiş olan, tedrici olarak ortaya çıkmakta olan ve zamanında farkedilebilir düzeylerde risklere karşı koruma sağlayıcı olan kişisel koruyucu donanımlardır.

Kategori 2´ye göz attıgımızda ise kategori 1 ve kategori 2´nin dışında kalan diğer koruyucu donanımları kapsamaktadır.

Son olarak Kategori 3´de tasarımcılar tarafından ani olarak çıkabilecek tüm tehlikeleri, işçilerin zamanında fark edemeyeceği düşünülmüştür. Bu durumlarda oluşacak olan hayati tehlike sağlığa ciddi şekilde ve geri dönüşü olmayacak zararlar verebilmektedir. Bu durumlardaki karmaşık yapılardaki kullanıması gereken kişisel koruyucu donanımları içermektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

Firmamız T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir.